Skin Care

Przyczyny i leczenie trądziku - skórny problem

leczenie tradziku.jpgWydawać by się mogło, że popularnie występujący w wieku dojrzewania trądzik głównie dotyka nastolatków. Okazuje się jednak, że z tym problemem borykają się także osoby dorosłe. Pojawiające się nieefektowne krosty czy zaskórniaki na skórze twarzy, dekolcie czy plecach to coraz częściej problem ludzi w różnym wieku. Co się więc za tym kryje? Jakie są przyczyny trądziku? Czy możliwe są skuteczne sposoby jego leczenia?

Najczęstsze przyczyny występowania trądziku

Wśród przyczyn występowania zmian o charakterze trądzikowym wymienia się przede wszystkim brak równowagi hormonalnej, ale także stres czy źle zbilansowaną dietę, która może stać się przyczyną jego pojawienia. Nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych, a także uwarunkowania genetyczne również uważa się za czynnik powodujący trądzik. Na szczęście są już sprawdzone metody na skuteczne leczenie trądziku, ale na efekt ich działania trzeba jakiś czas poczekać. Walka z trądzikiem jest często nierówna i wygrana bitwa nie gwarantuje jeszcze jej zakończenia. Zdarza się, że w wyniku zastosowanego leczenia następuje poprawa, po czym ponownie trądzik atakuje ze zdwojoną siłą. Dlatego tak ważne jest rozpoczęcie leczenia, kiedy pojawiają się pierwsze objawy choroby. Im bardziej będzie ona zaawansowana, tym dłużej trzeba będzie ją leczyć.

Sposoby na leczenie trądziku

Nie warto podejmować leczenia trądziku na własną rękę. Lepiej zwrócić się o pomoc do lekarza, który zaleci stosowne farmaceutyki, które przyniosą szybkie efekty. Zwykle stosuje się kremy i maści antybakteryjne do smarowania pojawiających się zmian. Mają one za zadanie zmniejszyć produkcję sebum i zapobiec ewentualnym stanom zapalnym. Lekarz może również zalecić podanie doustnych leków. Zwykle są to preparaty z antybiotykiem, a także z pochodną witaminy A, ale ze względu na możliwe skutki uboczne, stosuje się je w wyjątkowo trudnych w leczeniu przypadkach.